Markedsanalyser - Øvrige - 12. november 2025
Vinmarkedet i bedring
Efter år med usikkerhed viser vinmarkedet nye, lovende tegn. Handelsaktiviteten stiger, priserne stabiliseres – står vi foran optur?
Efter flere år med kriser, korrektioner og usikkerhed tegner der sig endelig et nyt billede: De første klare tegn på, at vinmarkedet er ved at vågne. Nyeste data peger på, at vi kan stå foran begyndelsen på den næste positive cyklus.
Når verdenskriser rammer vinmarkedet – og optimismen vender tilbage
De seneste fem år har i sandhed været begivenhedsrige. Generelt set, men bestemt også i vinverden – og nok lige til den gode side. Markederne nåede knap nok at få pulsen ned ovenpå Brexit og borgerkrigslignende tilstande i Hong Kong – to begivenheder der kraftigt påvirkede verdens vinhandel, da dette er to af verdens vigtigste knudepunkter for vinhandel – før en global pandemi sendte verden i knæ og først knækkede vinmarkedet for efterfølgende at sende det i et historisk bull-marked, der forgyldte vin- og spiritusinvestorerne.
Bull-markedet varede i ca. 2,5 år og gav anledning til at long-time-investorer tog gevinst hjem, mens nye investorer nød godt af høje afkast allerede på den korte bane. I perioden og den nærmeste tid herefter likviderede vi tusindvis af positioner for investorer med et gennemsnitligt afkast på 67 % og en gennemsnitlig holdetid på ca. 30 måneder som resultat.
Udover enorme menneskelige konsekvenser fik Ruslands invasion af Ukraine i foråret 2022 også konsekvenser for verdensmarkederne, inklusive vinmarkedet. Energipriserne bragede op. Det samme gjorde inflationen. Således fulgte centralbankernes ledende rente med op og bull-marked blev erstattet med usikkerhed, og likviditeten forsvandt. Siden har vi været vidne til kinesisk økonomisk krise med ejendomssektoren som omdrejningspunkt, bankuro i både USA og Schweiz med Silicon Valley Bank og Credit Suisse i centrum, et skifte i den amerikanske administration, ”Rose Garden” som symbol og kickstart på global handelskrig, deglobalisering og et AI-boom, der avler bekymring for aktieboble og -brist.
Alt sammen begivenheder, der enten direkte eller indirekte har påvirket verdens vinhandel og således også vinpriserne. Men midt i stormvejret øjnes lys, og der er gode tegn på, at vinmarkedet er i bedring.
Præmissen for stigende priser
RareWine Group består blandt andet af RareWine Invest, der rådgiver og formidler investering i vin og spiritus og RareWine Trading, der er den underlæggende motor, som handler med sjælden og eksklusiv vin og spiritus globalt og har manifesteret sig som en af de største handelsforretninger indenfor vores felt.
RareWine Trading opererer historisk set forskudt i forhold til RareWine Invest og priserne tracket i indeks som eksempelvis Liv-ex Fine Wine 1000. Det betyder, at RareWine Trading blev ramt tidligere, da frygten ulmede for nedlukning under Covid. Til gengæld mærkede RareWine Trading det også tidligere, da købelysten begyndte at vende tilbage igen forud for de store prisstigninger.
En forudsætning for stigende priser er efterspørgsel og handelsaktivitet. Og netop på de to punkter oplever vi lige nu de mest signifikante positive bevægelser i flere år.
RareWine Trading lå i Q3 i indeks 115 sammenlignet med sidste år. Dette er vel at mærke til trods for lavere priser end i det før omtalte bull-marked, hvilket i sagens natur betyder, at der er blevet handlet væsentligt mere – altså højere handelsaktivitet end året før.
Tendenser som denne har tidligere vist sig som tidlige indikatorer for den efterfølgende udvikling på markedet.
Vin er altid kommet stærkt tilbage
År nul for moderne tids dataindsamling for priser på fine wine kan fastsættes som år 2004, hvor første datapunkt i den britiske vinbørs, Liv-ex, bredeste indeks, Fine Wine 1000, blev plantet. Fine Wine 1000 er branchens bredeste gengivelse af prisudviklingen på det globale fine wine-marked.
Vinmarkedet har siden da oplevet flere korrektioner, men er altid kommet stærkere tilbage.
Vinmarkedet har i denne periode aldrig oplevet hverken så kraftige stigninger eller så kraftigt et fald, som det vi har været vidne til over de seneste fem år. Lignende historiske cyklusser er naturligvis ikke ensbetydende med garanti for fremtidige prisstigninger, men den negative tendens er vendt for nu.
Bid:offer-ratio og stigende indeks
Ifølge Liv-ex er bid:offer-ratio’en* generelt i stigende trend på tværs af nærmest alle deres indeks. Fine Wine 100, et underindeks til Fine Wine 1000, er steget to måneder i træk til nu 0,93 – det højeste niveau siden november 2022. Fine Wine 1000 ligger på et lavere niveau, men er også i stigende trend og er steget fra 0,41 til 0,52 blot over den seneste måned. Det synes måske ikke af meget, men det er en stigning på mere end 25 %. Den kraftigere stigning i Fine Wine 100 indikerer højere efterspørgsel på de mere eftertragtede vine, da dette indeks tracker udviklingen af en mere selekteret samling af eksklusive vine.
Historisk set har en ratio på mere end 0,47 signaleret tilstrækkelig efterspørgsel til at understøtte stabilitet og nogle stigninger. Samtidig er det værd at bemærke at denne ratio ligeledes har udvist stærk korrelation med fremtidige markedsbevægelser.
En anden interessant observation, hvad angår bid:offer-ratio, er, at værdien af bud-siden på Liv-ex Champagne 50-indekset har nået samme niveau som i 2022. Dette vidner om, at der reelt er stor efterspørgsel, men udbudssiden er fortsat større. Men dette er rigtig gode tegn for champagneinvestoren.
Liv-ex Fine Wine 100 leverede i september en positiv bevægelse for første gang siden efteråret i 2022. En stigning der ifølge dugfriske tal, blev fulgt op med endnu en stigning i oktober, hvilket betyder en stigning på samlet 0,9 % over de seneste to måneder.
Det synes jo ikke af alverden, men i kombination med de tidligere beskrevne positive indikatorer er der tegn på, med forsigtigt fortegn, bedring i markedet.
*Bid:offer-ratio er en term, der bruges til at beskrive forholdet mellem udbud og efterspørgsel. Er den under 1 er der en overvægt i udbud. Er den 1, er der balance. Er den over 1, er der overvægt i efterspørgslen.
RareWine Invest mener
For investoren, der ligesom os, tror på de fundamentale egenskaber i vin og spiritus som aktiv, er dette et særdeles spændende moment, der måske er en tidlig begyndelse på en ny cyklus.
Rentenedsættelserne fra hhv. den amerikanske og europæiske centralbank synes at manifestere sig i samfundet med større købekræft til følge.
Kombineres ovenstående med et marked, der er fyldt med spændende opkøbsmuligheder for den risikobevidste, giver det nogle ekstraordinære muligheder for at så til fremtiden.